Відповіді на найпошириніші запитання, які виникаюсть в моїй практиці:
Психіатр, психолог, психотерапевт - в чому різниця?
У розумінні людей стосовно цих професій постійно відбувається плутанина.
Психолог, психіатр, психотерапевт - це, як правило, різні чудові професіонали. Також можуть бути деякі поєднання професій, в залежності від обраного шляху конкретно взятої людини.
Психіатр - це лікар, що має базову вищу медичну освіту та спеціалізацію «Психіатрія». Психіатр може ставити діагнози, займатися складними порушеннями, важкими психічними захворюваннями (екзогенні та ендогенні психози, шизофренія, різні манії, психічна коморбідність, та інші патології) та призначати ліки, медпрапарати, антидепресанти. Може порекомендувати працювати з психотерапевтом, якщо не бачить явних психічних порушень, або працювати в парі з психотерапевтом при незначних порушеннях. Є психіатри, які ще додадково здобули спеціалізацію "Психотерапевт" і працюють більше в цьому напрямку.
Психолог - не є лікарем, це спеціаліст з гуманітарною освітою в області психології. Вони можуть надавати послуги консультативного порядку, надати пораду з професійної точки зору з приводу якоїсь життєвої ситуаціі. Психологи можуть працювати на будь-яких посадах, що пов’язані з психологічним консультуванням, психодіагностикою та проведенням прикладних психологічних досліджень. Психологи мають здатність здійснювати практичну діяльність (тренінгову, психотерапевтичну, консультаційну, психодіагностичну та іншу залежно від спеціалізації) з використанням науково верифікованих методів та технік.
Психотерапевт - це спеціалізація. Психотерапевтом може бути людина, яка базово має психологічну або медичну освіту і пройшла спеціалізацію (має практичні навички) в тій чи іншій області психотерапії, яких на сьогодні існує багато, і найосновніші з них такі, як: гештальт - терапія, психоаналіз, когнітивно - поведінкова терапія, еріксоновскій гіпноз і т.д.)
Психоаналітик - це психотерапевт, практикуючий психоаналіз, метод, створений Зігмундом Фрейдом на початку XX століття. Образ, який ми часто бачимо в кіно: клієнт лежить на кушетці і переказує свої сни або називає першу асоціацію до якогось слова.
Гештальт-терапевт - це психотерапевт, який допомагає клієнтові розвинути самосвідомість, і грає роль не пасивного стороннього спостерігача, як психоаналітик, а активного учасника, розкриваючись, взаємодіючи з пацієнтом як особистість з особистістю, як це передбачає гуманістичний підхід.
Психологічних шкіл так багато. Поясніть, у чому суть кожної і яка краще?
Класика психотерапії - психоаналіз, метод, з якого почалася історія психотерапії. Суть психоаналізу в лікуванні промовою: клієнт говорить про всі свої думки, почуття і асоціації. В процесі цих розмов формується новий досвід, який допомагає змінити життя.
У гештальт-терапії акцент робиться на емоціях і переживаннях. З точки зору цього методу, вони ідеальний індикатор нашого справжнього ставлення до ситуації або людині. Наприклад, вас дратує колега по роботі, але ви кожен раз пригнічуєте свою агресію. Гештальт - терапевт допоможе з'ясувати, чому це відбувається і як налагодити відносини, а не збирати негатив. Гештальт - терапія це феноменологічний метод, а не причинно - слідчий. Метод дослідження спрямований на те, як влаштовано зараз.
Вхід в минуле життя необхідний для того, щоб щось оплакати або навпаки привласнити і перекинути місток у справжнє життя. Подивитися які патерни поведінки, концепції, установки заважають жити щасливим життям сьогодні і рухатися до бажаного майбутнього. Гештальт - терапія працює з енергією, а значить, будь-яка напруга не гасіться, а навпаки посилюється, так як в цьому місці виявляються справжні потреби, при здійсненні яких людина підвищує якість свого життя!
Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) звертається до поглядів і переконань людини. Всі люди по-різному сприймають світ і вибудовують свою систему уявлень про нього. Негативні установки на кшталт таких «я нікому не потрібен», «щастя потрібно заслужити», «успіх це не про мене» рано чи пізно починають отруювати життя. КПТ допомагає виявити ці неправильні «настройки» і змінити їх.
Так само існує ще багато інших методів психотерапії, я привела в приклад лише найпопулярніші.
Ви можете детальніше вивчити різні напрямки і вибрати який, вам більше сподобається.
Скільки сеансів потрібно, щоб вирішити проблему?
Все дуже індивідуально.
Є протокол і багато факторів, які впливають. Це і запит клієнта, і його особистісні особливості, і багато чого ще. Іноді запит буває конкретний і дуже простий - і тоді кількох сесій буває цілком достатньо. А іноді трапляється, що за цілком простим і виразним на перший погляд запитом розгортається щось більш складне.
Іноді «капуста», з якої послідовно доводиться знімати листя занадто велика, але до "качана" все-таки дістатися можна - справа часу і терпіння.
Чудес не буває. Це правда. Психотерапія працює, але в більшості випадків це дуже нешвидкий і часто болючий процес.
Щоб впоратися з гострою реакцією (наприклад, вас звільнили і ви пригнічені), може вистачити і 10 зустрічей. Але особистісні зміни починаються приблизно після 40 годин терапії. Психотерапія передбачає тривалу роботу, яка іноді може бути розтягнута на роки.
Буває, що у людини є можливість тільки на одну консультацію. З різних причин. І про це краще сказати відразу. Тому що навіть одна консультація може бути дуже корисною.
Я вітаю хто задає такі питання - як все довго. Навіть коли я не знаю відповідь. Тому що існує безліч різних варіантів.
В першу зустріч я рекомендую налаштуватися на півроку, не обертаючись на ефективність, а через півроку обернутися і задати собі питання - чи було це корисно? І вирішити, що робити далі.
Чим відрізняється короткострокове консультування від тривалих терапевтичних відносин?
Наприклад, якщо клієнт прийшов і каже - щось у мене не ладиться з дружиною / чоловіком, не знаю, що і робити, щоб налагодити відносини.
То консультант розповість про кризи, підкаже пару технік, тощо
Психотерапевт почне дивитися на феноменологію. І разом з клієнтом побачить, що клієнт вже рік робить все (часто несвідомо), щоб дистанціюватися від дружини. Допоможе зрозуміти, що саме цього він і хоче. Допоможе прожити це усвідомлення. Буде їм допомагати проживати себе в тому місці, де він знаходиться. А клієнт завдяки цьому буде переміщатися по своєму житті.
Або може бути запит вийти заміж, а через півроку клієнт виявляє, що йому і так непогано, або хоче насправді чогось іншого, або як і раніше хоче заміж, але відчуття змінилося, відчай пройшов.
Консультування - це розповісти якісь знання з психології, зорієнтувати людину, де вона знаходиться.
Психотерапія - це робота не з проблемою, а з особистістю. Фокусом уваги є сама людина, а не його проблема.
Як мені зрозуміти, що психотерапія працює?
Все просто - ви повинні бачити і відчувати зміни. Якщо ви на межі розлучення, психотерапевт НЕ буде переконувати зберегти або навпаки швидше зруйнувати шлюб. Його завдання допомогти вам прийняти оптимальне рішення і впоратися з почуттями, які виникають під час терапії.
Іноді психотерапія заподіює біль. Під час роботи може наступити момент, коли стає важко відвідувати сеанси. Часто це означає, що ви намацали важливу больову точку. Такі моменти необхідно обговорювати зі своїм терапевтом. І так само проживати цю точку, нехай непреємну в моменті, але потім завжди настає покращення.
Психіка складна сама по собі, а зміни неможливі в тому місці, де легко.
В кінці цього одночасно захоплюючого і болісного процесу ви можете виявити, що заявлені на першій психотерапевтичній зустрічі конкретні цілі втратили свою актуальність і змінились вже іншими. Ви зможете відчути себе набагато більш живою, енергійною, щаслівою, спокійною людиною.
Чи є робота з психологом безпечною?
Так, робота з професійний психологом є безпечною. По-перше професійний психолог, це людина що підготовлена до роботи із людьми, які можуть знаходитись у важкому психологічному стані. По-друге, психолог та психотерапевт не використовують жодних технік психічного впливу на людину, що можуть нанести шкоду здоров'ю людини, а також психолог або психотерапевт не призначає та навіть не дає поради щодо використання тих чи інших медичних препаратів для покращення стану. Також методи психотерапії не використовують сумнівні практики, маніпуляції тощо.
Отже не варто хвилюватися щодо вашої безпеки, коли ви працюєте з професійним психотерапевтом.
Чи зберігається конфіденційність при роботі з психологом або психотерапевтом?
Конфіденційність це одін з прнципів в роботі професійного психолога або психотерапевта. Повна конфіденційність гарантується етичним кодексом психолога, який не дозволяє розголошувати ніякі подробиці вашого життя іншим особам.
Скільки коштує робота з психотерапевтом?
Напевно, це дороге задоволення ?!
І так і ні. Коливання цін дуже великий - від 500 гривень до 500 доларів за консультацію. Все залежить від досвіду і регалій психотерапевта.
Гроші не завжди рівні користі, але завжди рівні бажанню цю користь отримати. Є залежність від того, наскільки людина готова працювати, якщо не платить нічого або платить недостатньо дорого.
Це, напевно, і пояснює таку різницю в ціні на послуги психотерапевтів.
Психотерапія повинна бути дорогою для всіх.
Якщо у вас обмежений бюджет, є сенс знайти фахівця - початківця. Початківець не означає «некомпетентний», це лише психотерапевт з мінімальним досвідом. З досвідом роботи і з підвищенням компетентностей фахівця вартість сесій може підвищуватися у одного і того ж терапевта протягом короткого часу, відповідно і навпаки, якщо вартість протягом довгого часу залишається без змін , це може говорити про те, що фахівець далі не розвивається.
Також можна звернутися до студентів, які готуються отримати сертифікат психотерапевта. Для цього вони повинні описати кілька випадків, розшифрувати його, проаналізувати і надати комісії. Це вигідно: ви надаєте терапевту матеріал для сертифікації, він вам - 10 недорогих (а то і зовсім безкоштовних) сеансів.
Якщо ви хочете безкоштовну підтримку
На сайті Міністерства соцполітики є повний перелік центрів соціально-психологічної допомоги, де можна отримати безкоштовну допомогу. З 2015 року діє Всеукраїнська служба «Телефон довіри для всіх». У подібних організаціях працюють не психотерапевти, а психологи (часто студенти), нерідко волонтери, «заточені» під гостросоціальні проблеми, такі як домашнє насильство або наркозалежність. Там часто стоїть питання лише про те, щоб вислухати людину, яка знаходиться в складній ситуації.
Психотерапія - це розкіш. Але це розкіш не в матеріальному плані, а в плані уваги до себе. І тим більше розкіш, що платить людина виключно за себе і про себе. Ви йдете до психолога, як на роботу для себе, а не просто так. Багато хто думає, що з психотерапевтом можна просто поговорити формально. Але ніхто не захоче просто базікати, якщо на кону гроші. І тоді залишається менше бажання продовжувати ховатися, боятися, не входити в контакт.
Психотерапія - це зустріч не з терапевтом, це зустріч з собою.
З цього починається ідентифікація себе, любов, повагу і турбота про себе. Цьому вчать гроші в тому числі. І дорогий інколи й дорогий психотерапевт.
Психотерапія дає можливість підвищити якість життя. Але тільки для тих, хто взмозі скористатися цією можливістю.
Всі ми смертні, але не всі з нас живі.
Людина, яка не змінюється - мертва людина.
І психотерапія - це шлях змін і трансформації до якості Вашого життя.
Звернутися по допомогу до психотерапевта - ознака сили і бажання розвиватися, а не ознака слабкості.
Помічати свій власний ріст - це круто!
Хочете бути Живим і Щасливим?
Варто лише перейти на сторінку контактів і запланувати зустріч зі мною!